OSTRZESZÓW: Robią aferę, ale z troski?

Pod coraz większym znakiem zapytania stoi dotrzymanie terminu zakończenia budowy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rojowie. Tak przynajmniej uważa część radnych Rady Miejskiej. Wątpliwości pogłębiły się po niedawnej wizytacji na placu budowy, a sprawa była jednym z głównych tematów sesji odbywającej się 24 maja.

Inwestycja budzi duże emocje praktycznie od samego początku, ostatnio za sprawą zwiększenia o 2.350.000 zł kwoty na jej dokończenie. Jak jednak wiadomo, pieniądze to nie wszystko. Teraz największą bolączką samorządowców wydaje się być tempo i zaawansowanie prac. Kilka pytań z tym związanych skierował do burmistrza Mariusza Witka radny Patryk Jędrowiak.

– Dowiedzieliśmy się, że jest jakiś nowy termin – 20 sierpnia – jeśli chodzi o oddanie inwestycji. Wcześniej mówiliśmy o zakończeniu budowy do 30 czerwca i uzyskaniu wszelkich pozwoleń do końca lipca. Teraz mowa o jest o 20 sierpnia. Pytanie, kiedy i czy taki aneks został podpisany – mówił radny.

P. Jędrowiak zastanawiał się, dlaczego po raz kolejny przedłużono termin, zamiast domagać się od wykonawcy dotrzymania wcześniejszego, korzystając ewentualnie z prawa do nałożenia kar umownych.

Burmistrz przekonywał, że termin zakończenia robót budowlanych nie uległ zmianie. Wciąż jest to zatem 30 czerwca.

– Jeżeli ten termin, zgodny z aneksem, nie będzie dotrzymany to kary z podstawowej umowy nadal są – dodał. – One absolutnie nie zostały anulowane czy wycofane.

Co zatem oznacza data 20 sierpnia? Według M. Witka, do tego czasu obiekty powinny przejść wszelkie kontrole i zostać dopuszczone do użytkowania. Burmistrz powtarzał ponadto zapewnienia kierownictwa budowy, zgodnie z którymi jest szansa na znaczne przyspieszenia tempa prac. Planowane jest bowiem wprowadzenie drugiej zmiany i roboczych niedziel. Radnego Jędrowiaka takie tłumaczenia jednak nie uspokajały.

– Nawet nie ruszono z pracą na boisku szkolnym – zauważył. – Wystarczy spojrzeć, ile trwa budowa boiska przy Szkole Podstawowej nr 2 czy I Liceum Ogólnokształcącym, więc niech nikt mnie nie zapewnia, że wszystkie prace zostaną wykonane, bo jest to niewykonalne.

Jędrowiak oczekiwał przedstawienia planu „b”, w sytuacji, gdyby wyznaczonych terminów nie udało się dotrzymać. Interesuje to z pewnością szczególnie rodziców setki dzieci zapisanych do przedszkola. Burmistrz Witek nie wykluczył, że rodzice będą musieli na kilka dni lub tygodni zorganizować im inną formę opieki.

– Ale w ogóle tego nie zakładam – szybko dodał. – Jeżeli tak się stanie to nazwę siebie nieudacznikiem, aczkolwiek przy pracach z dużymi zespołami ludzkimi tak to niestety wygląda.

Dyrektor Zakładu Obsługi Placówek Oświatowych Marian Grzegorek starał się usprawiedliwić powstałe opóźnienia wewnętrzną reorganizacją w firmie Skanska i wymianą większości pracowników. Jak wynikało z jego wypowiedzi, z zespołu, który rozpoczynał budowę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego obecnie pozostała już tylko… jedna osoba.

– Myślę, uważam, jestem przekonany, że roboty, o których tutaj mówimy, jeżeli nie nastąpi jakiś kataklizm czy trzęsienie ziemi, zakończą się i zostanie zgłoszony w terminie proces odbiorowy – utrzymywał burmistrz. – Jeżeli uzyskamy pozwolenie na użytkowanie tego obiektu, a najpóźniej ma ono być 20 sierpnia, to nie widzę zagrożenia, aby ten obiekt nie rozpoczął funkcjonowania 1 września.

Próbę uspokojenia narastających emocji podjął radny Kazimierz Bacik.

– Apeluję do wszystkich koleżanek i kolegów radnych – nie róbmy sensacji. Na rozliczenie przyjdzie czas – przekonywał. – Przyjmijmy, że pan burmistrz wyjdzie z tego. Nasza mądrość powinna się objawić rok temu, kiedy na budowie panował totalny zastój. Czas płynął, czas uciekał, była wtedy możliwość działania i przyspieszenia tych działań. Teraz to już jest ratowanie tej sytuacji. Ale rzeczywiście, na podstawie wypowiedzi i zaangażowania firm, które tam pracują nabieram wiary, że zdążymy.

Przewodniczący Rady Miejskiej Edward Skrzypek, komentując te słowa, stwierdził jednak, że to nie robienie afery, a raczej troska. Jeżeli wszystkie te obawy i wątpliwości nie sprawdzą się, nauka w nowej szkole ruszy zgodnie z planem, czyli 1 września, a jej uroczyste otwarcie nastąpi w Dniu Edukacji Narodowej. REKZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest