Rusza budowa obwodnicy Mikstatu

W roku 2022 prace projektowe, natomiast w roku 2023 rozpoczęcie budowy obwodnicy Mikstatu – zapowiedzieli podczas wizyty w Mikstacie wicemarszałkowie województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak i Krzysztof Grabowski.

Marszałek Jankowiak nie ukrywał, że za tą inwestycją lobbował od dłuższego czasu poseł Andrzej Grzyb, natomiast burmistrz Mikstatu w każdej rozmowie poruszał sprawę obwodnicy Mikstatu. I te działania okazały się skuteczne. Najpierw 2-kilometrowe obejście miasta w przebiegu drogi nr 447 zostało wpisane do wojewódzkiego planu transportowego, natomiast teraz przyszedł czas na kolejne kroki rozpoczynające inwestycję. W przyszłym roku zostaną wykonane prace projektowe, natomiast w roku 2023 ze środków nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej będzie można rozpocząć budowę.

Burmistrz przekonywał, że setki ważących dziesiątki ton tirów i ciągników siodłowych przewożących bele drewna nie tylko niszczy nawierzchnię ulic, zatruwa spalinami centrum miasta, powoduje hałas, pękanie ścian budynków, ale przede wszystkim zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. Przypomniał równocześnie, że właśnie mija 20 lat od zakończenia prac nad planem zagospodarowania przestrzennego, w którym została wytyczona obwodnica miasta.

– Potrzeby w zakresie budowy obwodnic w Wielkopolsce są bardzo duże. Na szczęście obwodnica w Mikstacie nie będzie ani na największa, ani najbardziej kosztowna, co na pewno sprzyja jej budowie – stwierdził W. Jankowiak.

Burmistrz Henryk Zieliński przypomniał, że właśnie mija 20 lat od zakończenia prac nad planem zagospodarowania przestrzennego, w którym została wytyczona obwodnica miasta.

Przy okazji burmistrz podziękował marszałkowi Krzysztofowi Grabowskiemu za szybko i dobrze wykonany i niedawno zakończony remont 4,5-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 447 z Mikstatu do Antonina, jak i za życzliwe wsparcie zabiegów w sprawie budowy obwodnicy Mikstatu.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, jak trudne są warunki, jeśli chodzi o przejazd przez Mikstat. Mam na myśli warunki dla kierowców, zwłaszcza samochodów ciężarowych, ale również dla samych mieszkańców – mówił marszałek Grabowski. – Myślę, że potrzeby budowy tej obwodnicy nikogo tutaj przekonywać nie trzeba, jest tylko kwestia przygotowania odpowiednich dokumentów, ale również i środków na ten cel, bo to zadanie z całą pewnością będzie wymagało dużych nakładów finansowych.

– Myślę, że jest wiele oczekiwań związanych z inwestycjami na drogach wojewódzkich w powiecie ostrzeszowskim i ten rok stał się bardziej obfity w finalizowanie niektórych, oczekiwanych od lat inwestycji – wyznał poseł Andrzej Grzyb, zarówno w gminie Mikstat, jak i Grabów, Kraszewice, Doruchów czy – największa w powiecie – modernizacja drogi nr 444 od  Szklarki Myślniewskiej do drogi krajowej nr 11. W ogóle ta cała infrastruktura dróg wojewódzkich ma dobre zapowiedzi, jeśli chodzi o nową unijną perspektywę finansową, pod warunkiem oczywiście, że te pieniądze z umowy partnerstwa zostaną zatwierdzone. RED

WIĘCEJ: we wtorkowym wydaniu Pulsu Tygodnia

 Jeden komentarz z Rusza budowa obwodnicy Mikstatu

  1. Rusza budowa obwodnicy ….. Cos nie tak sformulowana , do rozpoczecia budowy daleko , srodki z UE nie docieraja , ile jest takich gmin z taka potrzeba. Wszystko pod publike jako show…

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest