Samorządy będą się ubiegać o środki dla gmin popegeerowskich

Samorządy Doruchowa, Czajkowa, Kobylej Góry i Ostrzeszowa będą się ubiegać o wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w ramach ogłoszonego przez premiera Mateusza Morawieckiego programu dla gmin popegeerowskich. Pozyskane środki miałyby być przeznaczone głównie na budowę dróg, choć nie tylko. 

W ramach uruchomionego w ostatnich dniach programu dla gmin popegeerowskich w sumie do podziału będzie 250 mln złotych. Pieniądze te będzie można wydać na kanalizację, drogi, biblioteki czy np. zabytki. Preferowane będą inwestycje zainicjowane przez mieszkańców gminy, sołtysów czy organizacje pozarządowe. W ramach trwającego do 12 lutego naboru składać można wnioski na zadania, których minimalna wartość wynosi 50 tysięcy, a maksymalna 5 milionów złotych.

DORUCHÓW

Wójt Doruchowa Urszula Kowalińska nie ma wątpliwości: – Oczywiście będziemy aplikować o te środki. Cały czas zastanawialiśmy się jednak, na co chcielibyśmy je przeznaczyć – wyznaje.
Można by je wydać np. na remont sali wiejskiej, ale ta już wcześniej została przez Gminę wyremontowana. Wiadomo jednak, że dla lokalnych społeczności najważniejsze są drogi, a te ciągnące się przez popegeerowski Torzeniec są co prawda utwardzone, ale nie ma na nich asfaltu, a ta prowadząca do pałacu w części wyłożona jest nadal tzw. kocimi łbami.
– Ci ludzie podczas transformacji pozostawieni zostali przez państwo sami sobie – mówi Urszula Kowalińska. – Problemem jest to, że Gmina nie posiada tam żadnych gruntów. Dobrze byłoby połączyć i wylać asfaltem te dwie, przebiegające tam drogi.
Czasu jednak jest niewiele, wnioski można bowiem składać tylko do 12 lutego br. – Ostatecznie skupiliśmy się na tych dwóch biegnących przez Torzeniec odcinkach dróg – mówi wójt. – Chcielibyśmy też jeszcze zrobić tę drogę, która biegnie od Zalesia przez Rudniczysko do drogi wojewódzkiej. Bardzo bym się cieszyła, gdyby udało się pozyskać te środki – wyznaje.

CZAJKÓW

O takie środki ubiega się również gmina Czajków, na terenie której (w Czajkowie i Klonie) funkcjonowało swego czasu Państwowe Gospodarstwo Rybackie. Wójt Henryk Plichta ma cichą nadzieję, że uda się pozyskać całe 5 mln zł, stąd trzy wnioski. – Na przebudowę drogi w Klonie 2 mln, na budowę drogi w Czajkowie 1 mln i na budowę żłobka w Czajkowie 2 mln zł – mówi z nadzieją.

KOBYLA GÓRA

Do popegeerowskich gmin należy również Kobyla Góra, która także zamierza aplikować o te środki. – Na drogi w Pisarzowicach (ok. 700 m) i Rybinie (ok. 370 m) oraz na rozbudowę istniejącego już boiska sportowo-rekreacyjnego w Pisarzowicach – mówi wójt Wiesław Berski.

OSTRZESZÓW

Trzy wnioski przygotowuje również Gmina Ostrzeszów. M.in. na zapewnienie wkładu własnego do projektu realizacji przydomowych oczyszczalni ścieków w Rogaszycach. – Inwestycji, którą tak czy siak musimy w ciągu najbliższych dwóch lat zrealizować, natomiast pomogłoby to nam pokryć wkład własny – mówi burmistrz Patryk Jędrowiak. Całkowita wartość inwestycji to ok. 3 mln zł, 66 procent z tej kwoty to dotacja z funduszy unijnych przyznana przez Urząd Marszałkowski.
Drugi składany przez samorząd Ostrzeszowa wniosek dotyczyć będzie ul. Św. Wojciecha (od Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rojowie w kierunku centrum wsi). Tu – podobnie jak w Rogaszycach – gmina będzie zabiegać o środki, które miałyby pokryć wkład własny planowanej inwestycji, której całkowita wartość wynosi ok. 1,8 mln zł. Wcześniej bowiem Ostrzeszów złożył na tę drogę wniosek o dotację do Funduszu Dróg Samorządowych.
Trzeci wniosek dotyczy budowy kompleksu sportowego przy Szkole Podstawowej w Rogaszycach.
JURZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest