Tymczasowy areszt dla sprawcy fałszywych alarmów bombowych w szpitalach

Do 8 lat więzienia grozi 37-letniemu mieszkańcowi powiatu krotoszyńskiego, który jest podejrzany o wywołanie fałszywych alarmów bombowych w szpitalach w Ostrowie Wielkopolskim, Kaliszu i Miliczu. Na wniosek prokuratury sąd wydał nakaz tymczasowego aresztowania 37-latka, jednocześnie postanowił umieścić go w Szpitalu i Ambulatorium Zakładu Karnego w Łodzi.

– Prokurator Rejonowy w Kaliszu zarzucił mężczyźnie, że w dniu 25 marca 2020 r za pośrednictwem sieci internetowej powiadomił placówki medyczne w Kaliszu, Miliczu oraz Ostrowie Wlkp. o zdarzeniu zagrażającemu życiu i zdrowiu wielu osób – tj. o podłożeniu ładunków wybuchowych, wiedząc, że niebezpieczeństwo to nie istnieje, przez co wywołał czynności organów państwowych to jest funkcjonariuszy policji mające na celu uchylenie tego niebezpieczeństwa czym sprowadził niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia pacjentów, personelu szpitala oraz interweniujących funkcjonariuszy policji, wiedząc o okolicznościach szczególnie niebezpiecznych to jest występowaniu epidemii wirusa COVID 19 – mówi prokurator Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp.

Mężczyzna został zatrzymany tego samego dnia w wyniku wspólnych czynności prowadzonych przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu i Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie.

Jak ustalił Prokurator, z treści przesłanych przez mężczyznę wiadomości wynikało, że ładunki wybuchowe miały eksplodować o godzinie 14 w szpitalu w Kaliszu, o godzinie 15 w szpitalu w Ostrowie Wlkp. oraz o godzinie 18 w Milickim Centrum Medycznym, co skutkowało skierowaniem do w/w placówek jednostek policji, które celem weryfikacji zagrożenia musiały dokonać ich sprawdzenia pod kątem występowania ładunków wybuchowych.

– Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna przyznał się do dokonania zarzucanych mu czynów – mówi prokurator. – W złożonych wyjaśnieniach nie potrafił wskazać racjonalnych powodów swojego działania. Potwierdził jednocześnie, że miał świadomość panującej pandemii koronowirusa.

Mając na względzie wyjątkowość okoliczności związanych z zachowaniem mężczyzny, które skutkowały dezorganizacją pracy placówek medycznych w okresie ich wzmożonej pracy związanej z leczeniem pacjentów, prokurator zakwalifikował wysoce szkodliwe zachowanie mężczyzny nie tylko jako wypełniające znamiona fałszywego zawiadomienia o zagrożeniu (art. 224a k.k.), ale też jako sprowadzenie niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób ( art. 165 k.k.)

Za zarzucane czyny mężczyźnie grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Z uwagi na surową karę oraz celem zapewnienia prawidłowego toku postępowania Prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury.

fot. KMP KaliszZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest