W Michałowie wiedzą, jak zdobywać i wydawać środki

W Michałowie (gm. Czajków) miało miejsce uroczyste podsumowanie działań zrealizowanych w ramach programu ,,Pięknieje Wielkopolska Wieś”.

Zaproszonych gości witali prezes miejscowej OSP Krzysztof Kliński oraz radna Bożena Wysota. Mówiąc o zrealizowanych inwestycjach, przypomnieli, że już w 2017 r. dzięki środkom zewnętrznym udało się dokonać m.in. adaptacji pomieszczenia kuchennego i zaplecza. Na ten cel OSP uzyskała z budżetu gminy dotację w kwocie 50 tys. zł. – W ramach tej dotacji zakupiono niezbędne materiały potrzebne do przeprowadzenia remontu – przypomniała Bożena Wysota. Reszta to praca druhów strażaków i mieszkańców sołectw Michałów i Mielcuchy Pierwsze.

W ramach projektu ,,Pięknieje Wielkopolska Wieś” na placu przy remizie powstały altanki rekreacyjne i miejsce na ognisko, przed i za budynkiem położona też została kostka brukowa. Koszt realizacji projektu to 45.100 zł, z czego 30.000 zł to dofinansowanie z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

W ramach projektu ,,Nasza wieś naszą wspólną sprawą” odnowiono ściany wewnątrz budynku. Wartość zadania to 12.349 zł, z czego 9.599 zł to dotacja z budżetu Województwa Wielkopolskiego. Doliczyć należy do tego 5.000 zł z Państwowej Straży Pożarnej, dzięki którym możliwa była modernizacja sceny. To nie wszystko, panie z KGW w Michałowie i Mielcuchach sfinansowały zakup urządzenia chłodniczego, sprzętu kuchennego i wyposażenia sali.

Podczas spotkania dziękowano też za nową drogę w Michałowie, która została dofinansowana ze środków Województwa Wielkopolskiego w ramach Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych.

– Tu zaczyna się Wielkopolska, tutaj mieszkają ludzie, którzy są zdeterminowani, żeby rozwijać swoją miejscowość, którzy nie tylko potrafią pozyskiwać środki, ale wiedzą, jak je wydatkować – podkreślał wicemarszałek województwa Krzysztof Grabowski, który jako pierwszy otrzymał czerwoną różę w podzięce za wsparcie. (…) Często duże pieniądze trafiają na duże inwestycje, a te mniejsze, które trafiają do mniejszych miejscowości cieszą jeszcze bardziej. I dzisiaj tutaj u państwa to widzimy.

Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Jarosław Maciejewski apelował do do lokalnych władz samorządowych, aby wprowadziły na terenie gminy Fundusz Sołecki. Podkreślał równocześnie, jak ważne i cenne jest zaangażowanie zwykłych ludzi w realizację tego programu. – To, co tu dzisiaj mogliśmy usłyszeć, zobaczyć, te podziękowania dla tych ludzi… Nie dla tych z pierwszych stron gazet, ale dla tych zwykłych, tutaj mieszkających, którzy się zaangażowali w tworzenie swojego miejsca, zmiany jego wizerunku – dowodził.

Gratulacje wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację tych projektów złożył też poseł Andrzej Grzyb. – To jest ogrom pracy, to zmienia całkowicie oblicze tej miejscowości – przekonywał. W podobnym tonie wypowiadał się wójt Henryk Plichta, wspominając, jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniał się Michałów. – Dzisiaj znajdujemy się w przepięknym budynku, który już nie odbiega od innych na terenie naszej gminy – przekonywał. JURZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest