W rocznicę Krwawej Soboty

Złożenie kwiatów przed pamiątkową tablicą i odśpiewanie Roty to główne elementy poniedziałkowej uroczystości patriotycznej upamiętniającej 74. rocznicę Krwawej Nocy w Ostrzeszowie.

Uroczysty apel na rynku – mający na celu uczczenie pamięci ostrzeszowian zamordowanych przez hitlerowców rankiem 20 stycznia 1945 roku, w przeddzień wyzwolenia miasta – to wspólna inicjatywa władz samorządowych powiatu i Ostrzeszowa oraz Hufca ZHP Ziemi Ostrzeszowskiej im. Szarych Szeregów.

–  W ostatnich godzinach pobytu w Ostrzeszowie hitlerowcy dokonali bestialskich morderstw – przypomniał Jerzy Marek Szulczyński. – Rankiem 20 stycznia 1945 roku uzbrojeni żandarmi zjawili się w mieszkaniach obywateli Ostrzeszowa, polskich obywateli. Aresztowanych sprowadzono tu, na rynek, przed ratusz, gdzie pozostawiono ich pod silną strażą.

Tego ranka na ulicach miasta rozlegały się strzały. Żandarmi niemieccy mordowali mieszkańców Ostrzeszowa. W sumie zginęło w ten sposób 14 osób, przed samym ratuszem dokonano bestialskiego mordu na jednym z zatrzymanych. Był nim pochodzący z okolic Ostrzeszowa Walenty Płaczek. Te wydarzenia zapisały się w historii miasta jako Krwawa Sobota.

Kwiaty zostały złożone pod znajdującą się na frontowej ścianie ratusza tablicą: „W hołdzie pomordowanym przez hitlerowskich oprawców w Krwawą Sobotę dnia 20 stycznia 1945 roku obywatelom miasta”, a także na mogile ofiar Krwawej Soboty znajdującej się na cmentarzu parafialnym. Uczestnicy apelu odśpiewali hymn narodowy oraz Rotę.

W uroczystości obok władz samorządowych wzięli też udział kombatanci, harcerze, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej. Zabrakło mieszkańców, nie było też większości radnych.Jeden komentarz z W rocznicę Krwawej Soboty

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest