Wielkie czytanie Elementarza

Gminne czytanie Elementarza Mariana Falskiego miało miejsce dzisiaj w Muzeum Oświaty w Kuźnicy Grabowskiej.

Obok uczniów szkół podstawowych w Kuźnicy Grabowskiej, Kraszewicach i Głuszynie, fragmenty Elementarza czytali również przewodniczący rady gminy Artur Chowański, skarbnik Magdalena Baś i dyrektor szkoły w Kuźnicy Marianna Powązka. Do muzeum dotarło też z Poznania nagranie, na którym jedną z czytanek zaprezentowała wicewojewoda Marlena Maląg. 

– Z tym pomysłem gminnego czytania Elementarza wyszedł już 3 lata temu ówczesny wójt Paweł Koprowski – mówi kustosz muzeum Ewa Maląg. – Postanowiliśmy to kontynuować – dodaje dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Bożena Lipka.

O tym, że tegoroczne spotkanie z Elementarzem miało szczególny charakter świadczy fakt, że mija właśnie 100 lat od chwili, kiedy do majątku Oxnerów w Kuźnicy Grabowskiej przybył z żoną autor Elementarza prof. Marian Falski, który w miejscowym majątku zabawił blisko rok, o czym przypomniała dyrektor Marianna Powązka.

Spotkanie było też okazją do podziwiania kunsztu artysty rzeźbiarza Zdzisława Gotfryda, który za pomocą m.in. piły spalinowej, na oczach dzieciaków zaczął rzeźbić w drewnie kolejną postać z Elementarza. Kilka dni wcześniej na placu przed Muzeum stanęły już rzeźby Ali i Asa. – Chcemy, aby powstała tu kolekcja ,,Elementarz dłutem pisany’’ – mówi kustosz Maląg. JUR  Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest