Wspólne Czytanie Elementarza w Kuźnicy Grabowskiej

Z udziałem wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka, w Kuźnicy Grabowskiej odbyło się III Wspólne Czytanie Elementarza profesora Mariana Falskiego. Honorowy patronat nad imprezą objęła w tym roku małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

ZOBACZ TEŻ FILM

– Od najmłodszych lat uczymy się mówić, pisać, czytać, czego podstawą jest alfabet – przypomniał, rozpoczynając sobotnie spotkanie, wójt Kraszewic Konrad Kuświk. – Profesor Marian Falski stworzył innowatorski w metodzie nauki czytania i pisania Elementarz – przekonywał.

Co ważne, właśnie w Kuźnicy Grabowskiej w gminie Kraszewice znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Oświaty, gdzie znajduje się największy zbiór Elementarzy z całego świata. Zlokalizowane w dawnym dworku Oxnerów, teściów Mariana Falskiego, muzeum powstało w 2005 roku z inicjatywy nieżyjących już nauczycieli Wiktora Łopaty i Waldemara Dudki.

– Czas tak szybko umyka. Dzień za dniem, tydzień za tygodniem, rok za rokiem. Dziś mamy wyjątkową okazję, wyjątkowe święto… Za sprawą jednej, ale jakże wyjątkowej książki zawracamy czas i znów stajemy się dziećmi – mówiła kierownik muzeum Ewa Maląg, starając się w ten sposób wprowadzić wszystkich w świat Ali, Oli i kota. Dla wielu ICH świat, ten z Elementarza.

Najpiękniej Elementarz czytały oczywiście dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Karola Wojtyły w Kuźnicy Grabowskiej, Szkoły Podstawowej im. Mariana Falskiego w Kraszewicach i Szkoły Podstawowej w Głuszynie. pochwała należą się jednak również dorosłym, którzy odważyli się zmierzyć z czytankami z przeszłości: posłom Tomaszowi Ławniczakowi, Katarzynie Sójce i Karolinie Pawliczak oraz wojewodzie wielkopolskiemu Łukaszowi Mikołajczykowi.

– Łza w oku się kręci, przecież któż z nas tutaj obecnych nie zna Elementarza prof. Falskiego – wyznał wojewoda Mikołajczyk. – Umberto Eco powiedział, że kto czyta książki – żyje podwójnie. Czytajmy, to niezwykła przygoda i ogromne przeżycie, ale też niezwykła radość i satysfakcja, że możemy czytać i czerpać z tego, co w książkach najpiękniejsze – zaapelował, podkreślając równocześnie, że jego pierwsza wizyta w powiecie ostrzeszowskim, jako nowego wojewody, odbywa się właśnie – na czym mu bardzo zależało – w Kuźnicy Grabowskiej. To chyba dobry omen dla miejscowego Muzeum Oświaty, o którym na pewno wojewoda Mikołajczyk nie zapomni.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie udało się dotrzeć tego dnia do Kuźnicy Grabowskiej Pierwszej Damie Agacie Kornhauser-Dudzie, swoją czytankę nagrała jednak przed kamerą, przesyłając też swoje przesłanie.

– Bardzo spodobał mi się pomysł powrotu do tego najpopularniejszego polskiego Elementarza, którego pierwsze wydanie ukazało się w 1910 roku – wyznała pani prezydentowa. (…) – Bardzo cieszę się, że tu, w Kuźnicy Grabowskiej powstało Muzeum Oświaty im. prof. Mariana Falskiego z odtworzona klasą z lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, w której znajdują się dawne przybory i materiały dydaktyczne. To wspaniałe, że jest takie miejsce w Polsce, gdzie podtrzymuje się pamięć o wybitnym profesorze i jego dorobku, O człowieku, który związał się z tą ziemią poprzez swoje małżeństwo – mówiła.

Pani prezydentowa przeczytała zamieszczony w Elementarzu wiersz Juliana Tuwima ,,Warszawa”. Chwile później na telebimie pojawiła się minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, która przypomniała wszystkim historię elementarzowej śpiącej Zośki, po niej aktorzy Wojciech Malajkat i Olga Bończyk oraz śpiewający dziennikarz Artur Andrus.

Elementarz, już na żywo, czytali również dyrektor miejscowej podstawówki Marianna Powązka i dyrektor biblioteki Bożena Lipka. O muzyczną oprawę spotkania, i to na najwyższym poziomie, zadbał saksofonista Kamil Krysiak, który zebrał bez wątpienia należne mu gromkie brawa. RED

WIĘCEJ: we wtorkowym wydaniu Pulsu TygodniaZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest