Wzywa nas Wolne Miasto

Było już Powstanie Wielkopolskie, PRL, Chrzest Polski, Powstanie Warszawskie i o więźniach norweskich, a czym zaskoczy nas tym razem? Wolne Miasto – wydarzenie,przez które niemal wszyscy ostrzeszowianie czekają na Dzień Niepodległości.

6 lat temu harcerki i harcerze z obwodu ZHR Ostrzeszów postanowili sprawić, aby obchody 11 listopada przebiegały inaczej niż zwykle, mając nadzieję na dobry odzew społeczeństwa i przygotowanie wszystkiego na 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie Wolne Miasto, a zwłaszcza gra miejska “Wehikuł czasu”, frekwencją przerosło, w dobrym tego słowa znaczeniu, samych organizatorów.

Jednak sama gra, to nie wszystko, ponieważ co roku są organizowane panele dyskusyjne, koncerty patriotyczne w OCK oraz, od 2016 r., biegi na orientację w Kobylej Górze. Poza tym przygotowywaliśmy różne wydarzenia m.in. sportowe w 2013 roku (Turniej Piłki Nożnej Halowej i “Bieg po Wolność”), Wolne Miasto – program dla seniorów zawierający bieg na orientację „Warsztaty Nordic Walking” oraz „Wieczorek Patriotyczny” albo zeszłoroczny projekt świadkowie historii, w którym dzielni harcerze i nie tylko wzięli sobie za zadanie przeprowadzenie wywiadów z wnukami oraz świadkami, którzy znają historię Powstańców Wielkopolskich. W poprzedniej edycji zajrzeliśmy również do szkół prowadząc lekcję historii dla uczniów z klas 5 – 7 szkół podstawowych oraz 2 i 3 gimnazjalnych, podczas których przybliżyliśmy im losy powstańców z Ostrzeszowa w formie wizyty żołnierzy w jednej z klas i zbieranie kartek z Pamiętnika Powstańca przez młodzież.
To wspaniałe, że co roku chętnych do wzięcia udziału w Wolnym Mieście przybywa, a nasze społeczeństwo łączy się w radosnym i aktywnym spędzaniu Święta niepodległości w duchu zdrowej rywalizacji w ten sposób ukazując swój patriotyzm.

Do zobaczenia ponownie 11 listopada!Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest