Żłobek w Kraszewicach już otwarty

Dzisiaj w Kraszewicach uroczyście oddano do użytku nowo wybudowany Żłobek Gminny. – Uruchamiając ten żłobek tworzymy współczesną historię gminy – podkreślał wójt Konrad Kuświk. – Jest to niezwykle ważna inwestycja, która pozwala gminie na wykonanie pewnego skoku cywilizacyjnego. Powstaje nowoczesny obiekt, który jestem pewien, że stanie się wizytówką Kraszewic.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i była wicewojewoda wielkopolska Marlena Maląg, wicemarszałek województwa Marzena Żłobińska, wójt Konrad Kuświk, dyrektor przedszkola Ewelina Jędrzejewska i reprezentująca Radę Rodziców Marta Pijanka.

– Inaugurujemy działalność Żłobka Gminnego w Kraszewicach – wyznał wójt Konrad Kuświk. Koncepcja jego utworzenia powstała kilka lat temu i była odpowiedzią na potrzeby rodziców i ich małych dzieci.

Wartość wykonanych prac w oddanej do użytku części żłobkowej budynku wynosi blisko 740 tys. zł. Całość realizowanego zadania (przedszkole + oddział żłobkowy) kosztować będzie 6,5 mln zł.

– W pozostałej części budynku powstaje przedszkole, które tutaj zacznie funkcjonować po wakacjach – mówił wójt. – Zatem od września najmłodsze dzieci w naszej gminie będą korzystać z zupełnie nowego obiektu, całkowicie dostosowanego do opieki nad małymi dziećmi, również dziećmi niepełnosprawnymi.

Żłobek jest przygotowany na przyjęcie 25 maluchów, tyle też zostało do niego zapisanych.  Jego budowa została wsparta dofinansowaniem (0,5 mln zł) z Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu z programu rządowego ,,Maluch Plus’’. – Jest to bardzo istotna i realna pomoc finansowa dla naszej gminy – podkreślał wójt. – W tym miejscu pragnę szczególnie podziękować pani Marlenie Maląg, pełniącej wówczas urząd Wicewojewody Wielkopolskiego, która bardzo nas wspierała i wspomagała w pozyskaniu tych środków.

Gminie udało się też pozyskać dofinansowanie na realizację wsparcia aktywizacji zawodowej wyłączonych z rynku pracy z powodu opieki nad małymi dziećmi pt. ,,Mamo, tato, jestem bezpieczny i szczęśliwy. Idź spokojnie do pracy’’ w ramach WRPO. – Jego realizacja pozwala nam na zaoferowanie dla wszystkich rodziców bezpłatnej (przez rok) opieki nad dziećmi, czyli żłobek zupełne za darmo, bez pobierania opłat za czesne oraz wyżywienie – wyznał wójt. Ponadto część rodziców będzie mogła wziąć udział w kursach i szkoleniach będących wsparciem w powrocie na rynek pracy.  Za to wsparcie Konrad Kuświk dziękował członek zarządu województwa wielkopolskiego Marzenie Wodzińskiej.

Wójt dziękował też dyrektor żłobka Ewelinie Jędrzejewskiej. – Za jej zaangażowanie i serce wkładane w ten obiekt – przekonywał.

– Wielka rzecz wtedy, kiedy piękne rzeczy się tworzą – mówiła prezes Marlena Maląg. – Trzeba mieć marzenia i te marzenia realizować. (…) To zadanie, które dzisiaj jest oddawane, gdzie mieliśmy przyjemność wesprzeć ze środków rządowych pokazuje tą piękną współpracę administracji rządowej i samorządowej. I tak naprawdę na tym nam zależy, żebyśmy z tych pieniędzy zewnętrznych mogli służyć lokalnym ojczyznom.

– Rzeczywiście, to jest taka nowa jakość w gminie – nie ukrywał starosta ostrzeszowski Lech Janicki. –  Sądząc po uśmiechniętych buziach wszystkich tu obecnych, łącznie z mamami i dziećmi, to będzie tutaj wspaniale i sympatycznie.

Były oczywiście kwiaty, prezenty, ale najcenniejsze okazało się zadowolenie dzieci, które w nowym żłobku poczuły się jak w domu. JURJeden komentarz z Żłobek w Kraszewicach już otwarty

  1. W końcu kilka miłych słów o Kraszewicach bo już myślałem, że na łamach Pulsu tego nie doświadczę. Gratuluję Redaktorowi?

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest