Zwiększa się liczba łóżek covidowych w Wielkopolsce

W Wielkopolsce tworzone są kolejne łóżka dla pacjentów z koronawirusem. To odpowiedź na ostatnie wzrosty zakażeń odnotowane w województwie. Z końcem listopada baza łóżkowa ma wynieść blisko 2700 łóżek. W Poznaniu dodatkowe 60 łóżek utworzy szpital MSWiA – nie będzie on jednak w całości szpitalem COVID-owym i dalej będzie udzielał innych świadczeń.

Obecnie do dyspozycji pacjentów z koronawirusem w Wielkopolsce jest 2331 łóżek, z czego 724 jest wolnych. W przypadku łóżek respiratorowych zajęte są 122 z 235. Kolejne zakażenia sprawiają, że wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podejmuje decyzje związane rozszerzaniem bazy łóżkowej na terenie województwa. Wśród wszystkich placówek w Wielkopolsce największą liczbę pacjentów z COVID-19 przyjmują szpitale w Poznaniu (460 łóżek), Wolicy (120 łóżek), Słupcy (178 łóżek), Rawiczu (100 łóżek), Środzie Wielkopolskiej (124 łóżka), Grodzisku Wlkp. (61 łóżek). czy Ostrzeszowie (83 łóżka). Wiele szpitali powiatowych dysponuje wydzielonymi oddziałami, w których znajduje się od kilku do kilkudziesięciu łóżek dla pacjentów z koronawirusem.

W przypadku szpitala MSWiA w Poznaniu dyrektor placówki dr n. med. Witold Pstrąg-Bieleński poinformował wojewodę wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka o gotowości utworzenia w ograniczonym zakresie miejsc dla pacjentów z koronawirusem. Efektem rozmów jest decyzja wojewody, zgodnie z którą w szpitalu MSWiA utworzonych zostanie 60 łóżek dla pacjentów z COVID-19, w tym 15 respiratorowych. Szpital łącznie dysponuje 147 łóżkami i utrzyma część dotychczas świadczonych usług. – Szpital miejski im. Józefa Strusia jest niemal w całości wypełniony, dlatego zależy nam na poszerzeniu bazy łóżkowej dla mieszkańców Poznania. Niestety w stolicy Wielkopolski notujemy sporo zakażeń, stąd w konsultacji z dyrektorem szpitala i Narodowym Funduszem Zdrowia podjąłem decyzję o utworzeniu w szpitalu MSWiA 60 miejsc covidowych, utrzymując równocześnie działalność w zakresie hematologii – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Zaznacza on także, że wraz z końcem listopada w Poznaniu ma ruszyć szpital tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich. – Docelowo szpital pomieści 597 łóżek z dostępem do tlenu, w tym 48 łóżek intensywnej terapii z dostępem do respiratora – dodaje wojewoda.Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest