Czytanie Elementarza pod Honorowym Patronatem Agaty Kornhauser-Duda

Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda objęła honorowym patronatem wspólne czytanie Elementarza profesora Mariana Falskiego w Muzeum Oświaty w Kuźnicy Grabowskiej. Niewykluczone, że osobiście weźmie w nim udział.
Jak co roku, 7 grudnia w Muzeum Oświaty im. profesora Mariana Falskiego w Kuźnicy Grabowskiej odbędzie się wydarzenie kulturalne pt.: „Wspólne czytanie Elementarza profesora Mariana Falskiego”. W tym roku czytanie Elementarza będzie miało wyjątkowy charakter. Na wniosek Muzeum Oświaty im. prof. Mariana Falskiego w Kuźnicy Grabowskiej i Wójta Gminy Kraszewice honorowy patronat nad akcją objęła Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda.
– Cieszę się bardzo, że z Państwa inspiracji organizowane jest w Kuźnicy Grabowskiej wydarzenie kulturalne pt. „Wspólne czytanie Elementarza prof. Mariana Falskiego”, które podtrzymuje pamięć o osobie znanego w całej Polsce i lubianego przez dzieci i dorosłych profesora. Doceniam Państwa dotychczasowe wyniki i zaangażowanie, jestem gotowa objąć tegoroczne czytanie elementarza honorowym patronatem. – pisze w liście skierowanym do wójta Kraszewic Konrada Kuświka i dyrektor Muzeum Oświaty im. prof. Mariana Falskiego Ewy Maląg Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser–Duda.
Radości z takiej decyzji nie kryje Ewa Maląg, kustosz muzeum. – To dla nas ogromny zaszczyt. Patronat Pierwszej Damy jest dla nas wyróżnieniem, podkreśla rangę wydarzenia, pozwala dotrzeć do szerszego grona odbiorców – wyznaje. Maląg.
W podobnym tonie wypowiada się wójt Konrad Kuświk. – Patronat Agaty Kornhauser–Dudy nad grudniowym wydarzeniem kulturalnym organizowanym w naszej gminie to dla nas chluba – przekonuje. – Wspólne czytanie Elementarza Mariana Falskiego to doskonała okazja, żeby spotkać się i przypomnieć jak ważną rolę w życiu dziecka odgrywa książka z dzieciństwa. Czytanie buduje wspólnotę opartą na kulturze, więc już samo w sobie jest ogromną wartością.
Elementarz Mariana Falskiego – to najdłużej funkcjonujący elementarz na świecie. Czy jest ktoś, kto go nie zna? Kto nie zna Ali i Asa? Książka Falskiego używana była w szkołach od roku 1910 do 1983, choć niektórzy nauczyciele korzystali z niej dłużej. To 73 roczniki pierwszaków!
W Muzeum Oświaty im. prof. Marina Falskiego w Kuźnicy Grabowskiej zobaczyć można zarówno elementarze autorstwa słynnego profesora, jak i kolekcję „Elementarze Świata”, która opiewa w ponad 300 książek, klasę szkolną z początku XX wieku, wyposażoną w dawne ławki z kałamarzami, tabliczki do pisania, czy słynne granatowe fartuszki.

REDZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest