KRASZEWICE: Oddał już 50 litrów krwi

Rzadko kto pochwalić się może takim wynikiem. Ireneusz Jaszczyński z Kraszewic w ciągu ostatnich 44 lat oddał już pond 50 litrów krwi, za co wyróżniony został najważniejszą dla honorowych krwiodawców odznaką – ,,Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.
Kiedy podkreślamy, że rzadko kto może się poszczycić takim wynikiem, odnieść można wrażenie, że czuje się zażenowany, bo – jak mówi – nie robi przecież nic nadzwyczajnego. Kiedy pytamy, od ilu już lat oddaje honorowo krew – przez chwilę się zastanawia. – Od poboru do wojska, to było… w 1974 roku – wyznaje. – Sam się zgłosiłem, nikt mnie nie musiał namawiać – dodaje.
To był początek. – Wtedy oddawało się krew co trzy miesiące, teraz co dwa. Za każdym razem 450 ml życiodajnego płynu. – I tak już przez 44 lata oddaję – przyznaje. Jaka grupa? – Ta rzadka, B RhD- (ujemny) – wyjawia.
Samo pobieranie, boli? – pytamy. – Nie, nic nie boli – śmieje się nasz bohater. – Musisz być jednak zdrowy, OB w normie. Wystarczy, że masz febrę czy ząb cię będzie bolał – krwi nie pobiorą. (…) Miły personel, teraz jeszcze punkt w Ostrzeszowie został gruntownie wyremontowany – dodaje.
Za każdym razem honorowy krwiodawca dostaje 7 czekolad. Jest też kawa, herbata… Są też przywileje: bezpłatne (niektóre) leki, dostęp do służby zdrowia bez kolejki.
Przez minione 44 lata pan Ireneusz oddał już kilkadziesiąt litrów krwi. Ile? – dopytujemy. – Musiałbym zliczyć – pada odpowiedź. Przynosi czerwoną książeczkę, w niej kilkanaście pieczątek. Wyszło, że 50. W skali powiatu najpewniej jest więc rekordzistą. – Ta książeczka troszkę się już rozwaliła – tłumaczy. Takich książeczek miał już co najmniej kilka.
Dziś Ireneusz Jaszczyński ma prawie 60 lat; krew można oddawać do 65 roku życia. – Jeśli tylko zdrowie pozwoli, to oczywiście nadal będę to robił – zapewnia. Jego syn Piotr oddał już ok. 20 litrów krwi, córka Agnieszka też jest honorowym krwiodawcą.
– Pana postawa pokazuje, że we współczesnym świecie, zorientowanym na własne sprawy, można pozostać wrażliwym na potrzeby innych ludzi – usłyszał, kiedy był odznaczany. – Można cieszyć się cząstką siebie pozostając na co dzień anonimowym bohaterem. Gratulujemy, że potrafi Pan hojnie obdarowywać kroplami oddawanej krwi, dając tym samym potrzebującym nadzieję na lepsze jutro. JUR

TY TEŻ MOŻESZ HONOROWO ODDAĆ KREW

Terenowy Oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa mieści się przy ul. Zamkowej 17 w Ostrzeszowie (tel. 62 732 01 35).
Krew można oddać w poniedziałek, wtorek, środę i piątek w godzinach od 7:00-12:30, w czwartek w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Kępnie w godzinach od 8:00-11:00.Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest