Ostrzeszów: Placówka dla seniorów pod znakiem zapytania?

Na jednym z ostatnich posiedzeń Rady Powiatu w Ostrzeszowie pojawiła się informacja o przygotowaniach do budowy prywatnego ośrodka całodobowej opieki nad seniorami. Budowa miałaby ruszyć być może jeszcze w bieżącym roku, a inwestorem jest właściciel Ratownictwa Medycznego Wawrzyniak. Jak się jednak okazuje, na przeszkodzie do realizacji zadania mogą stanąć obowiązujące przepisy.

Temat powrócił na ostatniej sesji Rady Powiatu za sprawą radnej Marii Gorzelannej. Podzieliła się ona swoimi obawami dotyczącymi planowanego wydzierżawienia działek na potrzeby wybudowania prywatnej placówki zajmującej się opieką społeczną.
– Jeżeli my wydzierżawimy nieruchomość, grunt, to ci państwo, którzy wybudują budynek opieki społecznej będą mieli prawo po jakimś czasie wystąpić o kupno tej działki – stwierdziła. – Ponieważ wystawią tak duży budynek, że jego wartość będzie przekraczała wartość gruntu i ci państwo, zgodnie z kodeksem cywilnym, będą mieli prawo nabycia tego gruntu.
Starosta odpowiedział, że wydzierżawiającym działki byłby w tym przypadku Wojewoda Wielkopolski, ponieważ jest to grunt skarbu państwa. Jak dodał, są jednak poważne wątpliwości natury prawnej co do możliwości posadowienia tego typu obiektu we wskazanej lokalizacji, czyli nieopodal szpitala. Trwają procedury mające to wyjaśnić.
– Chcę powiedzieć, że inny inwestor ma zamiar podobny rodzaj usług uruchomić na terenie Ostrzeszowa, w jednym z obiektów, na sporej powierzchni, myślę, że dla kilkudziesięciu osób – poinformował Janicki. – Tutaj jest spore prawdopodobieństwo, że jeśli się podejmie tego zadania, jeśli znajdzie możliwość finansowania tego nie tylko komercyjnie, ale również z Narodowego Funduszu Zdrowia, to tam możliwość jest nieco większa. Nie chciałbym, żebyście państwo myśleli, że dzieje się coś niekontrolowanego. Są pewne zasady i reguły prawa budowlanego, których przekroczyć nie można i jest za wcześnie, żeby to roztrząsać na sesji.
Zgodnie ze stanowiskiem radcy prawnego Starostwa Marcina Małeckiego, żaden dzierżawca nie ma prawa skorzystać z prawa do wykupu gruntu po wybudowaniu obiektu, na warunkach o których mówiła radna Gorzelanna. REKZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest