OSTRZESZÓW: Szpital dostał od komisji ,,czwórkę’’

Ocenę dobrą wystawiła miejscowemu szpitalowi Komisja Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Spraw Publicznych ostrzeszowskiej Rady Powiatu. Nie oznacza to jednak, że nie miała zastrzeżeń, m.in. do funkcjonowania Izby Przyjęć czy też posiłków, na jakie skazani są pacjenci.

O wizytacji ostrzeszowskiego szpitala mówił na poniedziałkowej sesji Rady Powiatu przewodniczący Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Spraw Publicznych Jerzy Mucha.
Przewodniczący wyznał, że w dniu wizytacji na Izbie Przyjęć nie było żadnej kolejki. – Z wypowiedzi pielęgniarki wynikało, że największa ilość osób jest tam w sobotę – poinformował. Dodał, że powodem długiego oczekiwania jest m.in. fakt, że na przyjęcie pacjenta wzywany lekarz pracujący na oddziale szpitalnym. Czeka się też na wyniki laboratoryjne i dodatkowe badania, które wymagają czasu. – Czas oczekiwania można by skrócić, zatrudniając na Izbie lekarza – przyznał Mucha. – Kolejnym powodem długiego oczekiwania jest nadmierne obciążenie Izby zleconymi badaniami lekarskimi – przekonywał, sugerując równocześnie, aby po przyjęciu chorego resztę badań zlecać na danym oddziale, gdzie skierowano chorego.
Zauważalnym mankamentem Izby Przyjęć jest też brak klimatyzacji, przydałaby się też wymiana łóżek na lepsze.
Jako dobrą oceniła komisja opiekę lekarską i pielęgniarską nad pacjentami na oddziale wewnętrznym. – Oddziałowa oddziału wewnętrznego zgłosiła niewystarczającą liczbę opiekunów medycznych. Chodzi o dwie osoby – przyznał przewodniczący komisji. – Ponadto na oddziale trzeba wymienić łóżka, aby chorzy odczuli komfort leżenia na tych łóżkach. Brak klimatyzacji w pomieszczeniach sal chorych, brak wózka – łóżko do przewozu chorych (obecny jest w złym stanie). Za mało łóżek na sali typu ,,R’’, należy rozważyć zwiększenie łóżek o kolejne 5 – podsumował.
Również dobrą ocenę komisja wystawiła oddziałowi chirurgicznemu. – Nie było głosów negatywnych – przyznał Mucha. Tu też przydałaby się jednak klimatyzacja, nowe łóżka, kłopotem jest także brak wentylacji w łazience, a wszystko dlatego, że w związku z realizowaną inwestycją zamurowane zostały tam okna.
Dobrą opinię uzyskał oddział medycyny paliatywnej, który wyposażony został w ostatnim czasie w nowe, wysokiej klasy łóżka.
– Z wizytacji pogotowia ratunkowego wynika, że mamy fachową kadrę ratowników medycznych, jak i lekarzy, oraz nowoczesne karetki, w tym karetkę typu ,,S’’ – poinformował radnych przewodniczący komisji zdrowia. – Ratownicy medyczni nie zgłaszali żadnych problemów z wyposażeniem karetek, nie zgłaszali też żadnych problemów z wynagrodzeniem za pracę.
Podsumowując, przewodniczący komisji działania prezesa spółki Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia ocenił bardzo dobrze. – Trzeba poświęcić wiele czasu i wysiłku, by osiągnąć taką ocenę, czego prezesowi spółki z całego serca życzę – wyznał.
Radna Małgorzata Szymoniak-Staniszewska zwróciła też uwagę na fakt, że obecnie pacjenci mają duży problem dostać się do poradni chirurgicznej w ramach NFZ, ponieważ z początkiem tego roku poradnia przy al. Wolności została zlikwidowana. – Czy w ogóle jest jakiś chirurg, do którego się można zgłosić na kasę chorych, czy nie ma? – dopytywała
Starosta Lech Janicki odparł, że w połowie października powinien zostać rozstrzygnięty konkurs na poradnię specjalistyczną w zakresie chirurgii, o uruchomienie której zabiega Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia. – Dziś całość ciężaru obsługi pacjenta przejęła poradnia przy ul. Przemysłowej i sam się zastanawiam, na ile jest w stanie sprostać temu wszystkiemu jedna poradnia – tłumaczył. (…) – Myślę, że musimy jeszcze chwilkę poczekać, aż NFZ zechce rozstrzygnąć konkurs, bo myśmy się dobijali o ten konkurs już od początku roku, ale niestety ogłoszony został dopiero półtora miesiąca temu.
Jeśli konkurs przyniesie pozytywne rozstrzygnięcie, poradnia ta będzie zlokalizowana w remontowanym właśnie przyszpitalnym budynku dawnej pralni. RED

WNIOSKI KOMISJI ZDROWIA DOT. SZPITALA

1. Milsze relacje na linii pielęgniarka – chory.
2. Poprawienie jakość usług dotyczących karmienia chorych, którzy wymagają takiej pomocy.
3. Zwiększyć dozór pielęgniarski podczas podawania i odłączania kroplówek.
4. Poprawić jakość usług pielęgniarki na dyżurach nocnych poprzez większą – bez uprzedniego wezwania – częstotliwość doglądania pacjentów w salach, szczególnie w godzinach nocnych.
5. Poprawienie jakości posiłków podawanych chorym przez firmę, których jakość nie spełnia oczekiwań chorych.Jeden komentarz z OSTRZESZÓW: Szpital dostał od komisji ,,czwórkę’’

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest