Tak dla transplantacji

Już po raz dziesiąty w Zespole Szkół nr 1 w Ostrzeszowie rozbrzmiało głośne „Transplantacja – jestem na TAK”. Jubileuszowa edycja akcji przebiegała pod hasłem „Nie zabieraj narządów do nieba. W niebie wiedzą, że potrzebne są na ziemi”.

Tegoroczna akcja zapoczątkowana została 12 kwietnia, kiedy grupa uczniów ZS nr 1 określana mianem liderów zdrowia, wraz z pomysłodawczynią i koordynatorką przedsięwzięcia Dorotą Pilarską uruchomiła na terenie miasta pięć punktów informacyjnych promujących wiedzę dotyczącą znaczenia dawstwa narządów. Punkty takie powstały we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych, a także w Galerii „Borek”. Te same osoby tydzień później pojawiły się na ulicach, by rozmawiać na ten temat z przechodniami. Podsumowanie wszystkich podjętych działań nastąpiło natomiast 24 kwietnia w auli Zespołu Szkół nr 1.
– Celem akcji jest przekazanie podstawowych wiadomości na temat transplantacji narządów i tkanek, pozwalających w obiektywny sposób wyrobić sobie opinię, pogląd na temat transplantacji – mówił do zebranych dyrektor Dariusz Grzesik. – Naszym celem jest również to, aby zachęcić uczniów do rozmowy w gronie rodziny i najbliższych na ten właśnie ważny temat. Każda osoba dorosła podpisująca oświadczenie woli, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia, daje dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom. Własnoręczne podpisanie oświadczenia ułatwia bliskim osoby zmarłej oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej woli.
Podczas uroczystości podziękowania za pracę wychowawczą, dydaktyczną i profilaktyczną odebrała D. Pilarska. Dziękowano też staroście Lechowi Janickiemu, który od początku wspiera inicjatywę swoim patronatem.
– Ratujmy życie za wszelką cenę – zaapelował starosta. – Starajmy się pomagać drugiemu człowiekowi, to największe dobro, jakie możemy mu wyświadczyć.
Dzięki zaproszonym gościom, problematykę transplantacji mogliśmy poznać z różnych punktów widzenia. Prelekcja dr Katarzyny Smykał-Jankowiak z Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu dostarczyła słuchaczom wiedzy o charakterze medycznym, a ksiądz Marcin Humeniuk spojrzał na problem z religijnego punktu widzenia. Z dużym zainteresowaniem słuchano także wspomnień i refleksji Jana Stępnia ze Stowarzyszenia Sport po Transplantologii, który żyje dzięki przeszczepieniu nerki. Muzycznym urozmaiceniem spotkania były występy zespołu Wrack. REKZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest