W hołdzie mikstackim bohaterom

W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja wnukowie Franciszka Toboły, przedwojennego burmistrza Mikstatu odsłonili ufundowaną przez samorząd miasta i gminy tablicę ku czci swojego dziadka. Mikstaczanie oddali także hołd bohaterom sprzed 100 lat, uczestnikom walk o odzyskanie wolności i w obronie niepodległości.

Jak co roku uroczystości w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja przebiegały w Mikstacie w podniosłym nastroju. W mszy świętej, którą w czwartek, 3 maja br. w farze odprawił ks. kan. Krzysztof Ordziniak, dziekan Dekanatu Mikstackiego uczestniczyli samorządowcy z powiatu ostrzeszowskiego oraz miasta i gminy Mikstat, poczty sztandarowe organizacji społecznych, obywatele mikstaccy a także potomkowie Franciszka Toboły – powstańca wielkopolskiego i śląskiego, burmistrza Mikstatu i prezydenta Piły. Podczas mszy św. proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Mikstacie przypomniał, że w tym roku oprócz 227. rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji oraz 100-lecia odzyskania niepodległości przypada także 100-lecie konsekracji kościoła farnego w mieście. – To była wielka patriotyczna uroczystość, która odbyła się na kilka tygodni przed oficjalnym głoszeniem niepodległości i wybuchem powstania wielkopolskiego. Za kilka miesięcy, w październiku będziemy uroczyście obchodzić rocznicę tego doniosłego wydarzenia w dziejach naszej parafii i miasta – stwierdził ks. kan. K. Ordziniak. Natomiast wikariusz ks. Krzysztof Lipiński wygłosił okolicznościowe kazanie, nawiązujące do rocznicy Konstytucji 3 maja.

Po mszy uczestnicy przeszli w pochodzie na Rynek, gdzie burmistrz Henryk Zieliński w asyście Łukasza Dybula, przewodniczącego Rady Miejskiej w Mikstacie i księdza proboszcza złożył wiązankę kwiatów pod pomnikiem. Następnie wszyscy udali się na ul. św. Rocha, gdzie powstał skwerek upamiętniający postać burmistrza Mikstatu z lat 1929-1939.

Odnosząc się do uchwalenia przez Sejm w dniu 3 maja 1791 roku pierwszej konstytucji Rzeczypospolitej burmistrz Henryk Zieliński przypomniał, że ówcześni mieszczanie mikstaccy przyjęli z wielkim szacunkiem ten zbiór praw i obowiązków obywatelskich. – 3 maja 227 lat temu była wielka radość na ulicach Warszawy, ale i nasi przodkowie tę radość z konstytucji pokazali. 31 lipca 1791 roku prezydent miasta Józef Pasikowski zaprosił radnych, ławników i mieszczan po niedzielnej mszy do ratusza na rynku i tam mieszczanie mikstaccy zapisali się w księdze miejskiej, która była wypełnieniem postanowień konstytucji. Dzisiaj wspominamy także naszego bohatera narodowego Franciszka Tobołę, który gdy wybuchła godzina niepodległości stanął z bronią jako powstaniec wielkopolski, a później poszedł również do powstań śląskich. Gdy nastała wolna Polska zaangażował się w budowę administracji w powiecie ostrzeszowskim a w 1929 roku objął funkcję burmistrza Mikstatu. To on zakładał przedsiębiorstwo komunalne, dzięki któremu w 1930 roku w mieście popłynął prąd elektryczny. To on razem z zarządem miasta Ostrowa i ubezpieczalnia wybudował ośrodek kolonijny dla dzieci z całej południowej Wielkopolski. Doświadczenia mikstackie pozwoliły mu po wojnie zmierzyć się z mandatem prezydenta Piły, gdzie musiał odbudować administrację miasta po okresie okupacji niemieckiej. Dziś ten bohater pracy patriotycznej, może trochę zapomniany w Mikstacie, w dniu 3 maja 2018 roku tej pamięci jest przywrócony – stwierdził burmistrz Zieliński.

W imieniu potomków byłego burmistrza głos zabrał jego wnuk, Marek Toboła. – Kiedy wyjeżdżaliśmy z Piły, to nad miastem były ciężkie, ciemne chmury, była burza i lał deszcz. A Mikstat powitał nas piękną słoneczną pogodą. W czasie mszy świętej pomyślałem sobie, że to może być symbol dnia dzisiejszego, 3 maja, święta polskiej konstytucji, która jest zbiorem naszych praw i wolności. Tej wolności całą swoją młodość poświęcił nasz dziadek Franciszek, tak jak my Wielkopolanin, pochodzący z bardzo patriotycznej rodziny. Organizował powstanie wielkopolskie w Lesznie, w powstaniu śląskim był oficerem łącznikowym, później wiele lat pracował w Starostwie Powiatowy w Ostrzeszowie, gdzie na cmentarzu znajduje się grób Franciszka i jego żony Heleny. Był burmistrzem w Mikstacie przez ponad 10 lat, do wybuchu II wojny światowej. Wiele tutaj osiągnął. W czasie okupacji zaangażował się w działalność podziemia; w 1942 roku został aresztowany przez gestapo; przeszedł przez obozy: Buchenwald, Radogoszcz i Gross-Rosen. Miał wyrok śmierci, przede wszystkim za udział w powstaniach, ale szczęśliwie z transportu do Dachau wyzwolili go Amerykanie. Mógł zosta

na Zachodzie, ale chciał wrócił do Polski: do rodziny, do ukochanej żony Heleny i dzieci. Został wiceprezydentem a następnie prezydentem Piły, bo w kraju brakowało doświadczonych urzędników i jego umiejętności bardzo się przydały. W imieniu rodziny dziękuję za pamięć o naszym dziadku, bo tak długo żyjemy, jak żyje pamięć o nas – przyznał Marek Toboła, natomiast jego kuzyn Piotr Toboła poinformował, że postanowił ufundować Nagrodę im. Burmistrza Franciszka Toboły dla najlepszego ucznia z Mikstatu. Następnie goście honorowi odsłonili tablicę poświęcona Kazimierzowi Tobole, pod którą kwiaty złożyli: starosta ostrzeszowski Lech Janicki i radny powiatowy Wojciech Bąk oraz delegacje samorządowe, przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych. Na zakończenie uroczystości harcerze z Mikstatu uczcili pamięć bohaterów sprzed 100 lat sadząc na skwerze symboliczne drzewko oraz odsłaniając tablicę pamiątkową.

PK

Tekst z Księgi miejskiej, pod którym 31 lipca 1791 r. podpisy złożyło 107 mikstackich mieszczan:

„Działo się Na Ratuszu Miasta Jej Królewskiej Mości Mixtadzie

Dnia 31 lipca Roku Pańskiego 1791 – go.

Po odebranej z Najwyższej Łaski Najjaśniejszego Stanisława Augusta Króla Polskiego oraz Razem Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polski

Przypuszczając Miasta Wolne Rzeczypospolitej do wolności i uszczęśliwienia jak najłaskawiej ustanowioną Konstytucją

przez Najjaśniejsze Stany Skonfederowane Sejmujące,

po odebranych Łaskach,

Przystępując do naznaczonej Przysięgi

Miasto Wolne Rzeczypospolitej Mixtad,

A najsamprzód Szlachetny Magistrat

następującym wyrazem zaprzysięgli.

Józef Pasikowski Prezydent,

Walenty Fabrowski Radca,

Benedykt Stasierski Radca,

Andrzej Załoztowicz Radca,

Wojciech Palatyński Radca,

Karol Klonecki Pisarz Przysięgły.”Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest