Zabawa w cieniu sejmowego protestu 

W malowniczo położonym ośrodku „Na Wzgórzu” w Parzynowie już po raz kolejny zorganizowano obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. W imprezie wypełnionej zabawami, konkursami i występami artystycznymi udział wzięło około dwustu osób. To inicjatywa Stowarzyszenia Radość Niepełnosprawnym, działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Ostrzeszowie.

– Staramy się, żeby w tym dniu zintegrować społeczeństwo z niepełnosprawnymi – podkreśla prezes Maria Wencel. – Dlatego zapraszamy tutaj szkoły z dziećmi w normie intelektualnej z powiatu ostrzeszowskiego, w tym z gminy Kobyla Góra, z którą współpracujemy. W tym dniu zawsze gościmy wolontariuszy z I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie i Zespołu Szkół nr 2. Gościmy też młodzież z Gimnazjum nr 2, która nam pięknie śpiewa.
Poza gospodarzami, czyli uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, z zaproszenia organizatorów skorzystali także m.in. przedstawiciele Przedszkola Sióstr Boromeuszek w Kępnie i Przedszkola nr 5 w Ostrzeszowie, a także szkół podstawowych ze Słupi pod Kępnem, Hanulina, Rojowa i, po raz pierwszy, Sycowa. Wiele dzieci przybyło wspólnie z rodzicami. Impreza jak zwykle mogła liczyć na poparcie i wsparcie władz samorządowych  i sponsorów, dzięki którym nikt nie mógł narzekać na brak atrakcji czy głód. Z kolei dzięki właścicielom i pracownikom Ośrodka „Na Wzgórzu”, uczestnicy mieli możliwość korzystania z dogo oraz hipoterapii. Wencel przekonuje przy tym, że wspólne zabawy i rozmowy to także rodzaj terapii. Bawiąc się i spędzając mile czas, uczestnicy imprezy pamiętali jednak o tych, którzy już od kilku tygodni w Sejmie RP walczą o prawa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.
– Popieramy ten strajk jak najbardziej – zapewnia Wencel – Mówię to w imieniu Stowarzyszenia, wszystkich tworzących je rodziców. Wspieramy protestujących ciałem i duszą. Ta grupa reprezentuje nas wszystkich. Tutaj siedzą rodzice i widzimy, że nie mogą dziecka zostawić nawet na parę minut, a zarabiają marne pieniądze. Takich ludzi zawsze zostawia się na końcu, bo może nie są tacy przebojowi. Myślę, że coś wywalczą, życzę im tego.
Wencel zapewnia, że obchody Dnia Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną już na stałe wpisały się w kalendarz imprez w naszym regionie i będą organizowane również w przyszłości. REDZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest